X
تبلیغات
دبيرخانه قطار شهري مشهد

دبيرخانه قطار شهري مشهد

آموزش فعال کردن فارسی نويسی در ويندوز XP

آموزش فعال کردن فارسی نويسی در ويندوز XP

ويندوز XP اين امکان را به شما ميدهد که بدون نصب هر گونه برنامه خارجی بتوانيد از امکانات نوشتاری فارسی برخوردار شويد و بعد از انجام تنظيمات ميتوانيد در بسياری از برنامه ها مخصوصاً بسته Office 2000 و XP از اين نعمت برخوردار شويد:

فرض ميکنيم شما از منوهای پيش فرض XP استفاده ميکنيد:

1- از منوی Start نماد Control Panel را انتخاب کنيد
2- حالا در پنجره باز شده Date, Time, Language, and Regional options را انتخاب کنيد
3- Add Other Languages را انتخاب کنيد
( اگر از ظاهر Classic ويندوز XP استفاده ميکنيد بايد ابتدا Start>Settings>Control Panel و سپس Regional and Language Options را انتخاب کنيد)
4- در پنجره باز شده گزينه Install files for complex script and right-to-left additional languages را چک بزنيد
5- دکمه Apply را که حالا فعال شده را بزنيد. يک اعلان مانند شکل زير ظاهر ميشود، پس از زدن کليد OK و در صورت موجود بودن CD ويندوز XP در درايو فايلهای مورد نياز به سيستم شما کپی ميشوند
اگر اعلانی مبنی بر Restart کردن سيستم ظاهر شد آن را فعلا Cancel کنيد
6- حالا بر روی دکمه Details کليک کنيد
7- در پنچره جديد در قسمت installed Services دکمه Add را بزنيد و در قسمت Input Language فارسی را انتخاب کنيد و Ok کنيد
8- دستگاه را حالا Restart کنيد

نکات زير را به خاطر بسپاريد

جهت تغيير زبان از کليدهای Alt+Shift استفاده کنيد

برای تغيير جهت نوشتن راست به چپ از Ctrl+Shift سمت راست صفحه کليد و برای چپ به راست از Ctrl+Shift سمت چپ صفحه کليد استفاده کنيد

در استاندارد يونيکد برای نوشتن حرف ( پ ) بجای کليد"~" بايد از "" استفاده کنيد و برای نوشتن "ژ" بايد از ترکيب Shift+C استفاده کنيد.

+ نوشته شده در ۱۱/۱۴/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۱۳ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

نرم افزار چیست؟

نرم افزار چیست؟

 این موضوع که قدرت رایانه ی شما چقدر است اهمیت زیادی ندارد، بلکه، آنچه که اهمیت دارد این است که یک رایانه، بدون نرم افزار بلا استفاده است. رابطه ی نرم افزار با رایانه مانند رابطه یCD صوتی(موسیقی) است با دستگاه محرک آن CD Playerیا مانند رابطه ی نوار فیلم ویدیو است با دستگاه ویدیو. شما برای انجام هر کار به هر دو نیاز دارید. سخت افزار (Hardware)، عبارت است از هر قطعه ی فیزیکی از تجهیزات رایانه و نرم افزار(Software) عبارت است از مجموعه برنامه های رایانه ای یا برنامه های کاربردی(Application)، که معمولا" شناخته شده هستند.

 

 


نرم افزار چیست؟ نرم افزار، معمولا" بر روی دیسک فلاپی یا دیسک فشرده CD-ROM عرضه می شود، اگر چه، هر روز نرم افزار های بیشتری بر روی شبکه جهانی اینترنت قرار می گیرند و این امکان را به شما می دهند که بدون استفاده از CD یا فلاپی، نرم افزار مورد نیاز خود را تهیه کنید. در اغلب مواقع، قبل از اینکه بتوانید از رایانه استفاده کنید، باید نرم افزار، درون آن نصب شود. نصب یک برنامه ی کاربردی به معنی انتقال تمامی اطلاعات مورد نیاز، از دیسک اصلی (Original Disk) به دیسک سخت (Hard Disk) رایانه است. بعد از نصب برنامه، برای حفاظت دیسک های اصلی می توان آنها را در محیط مناسب نگهداری کرد. بسیاری از رایانه های جدید با نرم افزارهایی که از پیش بر روی آن نصب شده اند عرضه می شوند. این رایانه ها دارای مزایایی هستند، از جمله، ممکن است شما نتوانید دیسک اصلی را تهیه کنید ولی نرم افزارهای نصب شده در رایانه می تواند به راحتی در رایانه ای که تازه بسته بندی آن باز شده است، استفاده شوند.

حتی اگر در رایانه، این مجموعه نرم افزارها وجود نداشته باشد همواره سیستم عاملی روی آن نصب می گردد.

● Microsoft Windows

برای استفاده مفید از رایانه، قبل از هر چیزی به یک نرم افزار نیاز است و نرم افزار نیز قبل از انجام هر کاری به یک سیستم عامل نیاز دارد. سیستم عامل مورد استفاده در اغلب رایانه ها، Windows از شرکت میکروسافت است. Windows از قبل بر روی رایانه ها نصب می شود وبرای موارد ضروری معمولا" بر روی یک CD-ROM نیز عرضه می شود. سیستم عامل، رابطی است بین شما و رایانه. شما از این سیستم عامل استفاده کرده و به رایانه می گویید چه کاری انجام دهد. در Windows می توان از یک موش استفاده کرد که قادر است نشانگر روی صفحه نمایش را کنترل کند. با فشار دادن دکمه موش(Click) روی نشانه ها icon)، تصویرهای کوچکی که در این سیستم عامل گنجانده شده)، انتخاب گزینه از منو و نوشتن با کمک صفحه کلید، شما می توانید رایانه را کنترل کنید و به آن دستور دهید.

وقتی که می گویند یک نرم افزار تحت Windows اجرا می شود، یعنی این نرم افزار انتظار دارد که درون رایانه ی شما Windows در حال اجرا باشد و در غیر این صورت اگر رایانه فاقد Windows باشد نرم افزار مورد نظر، نصب نشده و اجرا نخواهد شد. نرم افزارهایی که برای نگارشهای قدیمی تر ویندوز (سیستم عامل پیش ازWindows XP) یا MS-DOS طراحی شده اند، با رایانه ای که دارای سیستم عامل Windows جدید (مانند XP یا Vista ویندوز ویستا) است نیز اجرا می شود، اما این نرم افزارها نمی توانند از ویژگی های جدید Windows های نگارش جدید سود ببرند.

از آنجایی که Windows (و سایر نرم افزارهایی که به آن نیاز دارند) دستورات طولانی وپیچیده ای به رایانه می دهند؛ به همین علت، به کار بردن رایانه ی شخصی قوی، مهم به نظر می رسد.همانطور که سیستم های عامل و نرم افزارها پیچیده تر می شوند برای اجرای این نرم افزارها، به رایانه ی شخصی قدرتمند تری احتیاج دارید. به همین دلیل، روزی فراخواهد رسید که رایانه های فعلی، دیگر قابل استفاده نبوده و کنار گذاشته شوند.

● برنامه های کاربردی چیست؟

Windows به تنهایی نمی تواند برای کاربران سیستم، کمک موثری باشد و برای انجام بعضی کارهای مفید نیاز است که نرم افزار یا برنامه های کاربردی به آنها اضافه شود. برنامه ی کاربردی، برنامه یا قطعه ای از یک نرم افزار می باشد که جوابگوی یک نیاز خاص است. به عنوان مثال، یک ویرایشگر برای تایپ متن مواردی از قبیل: نامه ها، گزارش ها و کتاب ها است و یک صفحه گستر(Spreadsheet) برای کار کردن با اعداد،طراحی شده است و به صورت خودکار محاسباتی که دایما" با ماشین حساب انجام می شود را انجام می دهد. همه ی برنامه های کاربردی برای انجام کارهای روزانه و مستمر طراحی نشده اند. به هر حال، برنامه های کمک یا سودمند (Utilities) نوع دیگری از نرم افزار هستند. برنامه های کاربردی به منظور بر طرف کردن نیازهای گاه وبی گاه اعمالی مانند اتصال رایانه شما به رایانه های دیگر، مرتب کردن دیسک سخت شما و کنترل بر روی ویروس ها طراحی شده اند. لزومی ندارد که برنامه های کاربردی حتما" کارهای جدی انجام دهند. مثلا" بازی ها، یک نوع از برنامه های کاربردی هستند و در بازار، هزاران دایر ه المعارف، فرهنگ لغت و سایر مراجع دیگر وجود دارد. متاسفانه، مانند فیلم سینمایی که پایان آن نامشخص است، شما تا نرم افزاری را آزمایش نکنید نمی دانید خوب است یا نه. خوشبختانه نشریاتی مانند What Pc? نرم افزارها را مورد ارزیابی قرار می دهند.

اگر خواسته باشید نرم افزار مناسبی بخرید، بعضی از تولیدکنندگان، نسخه هایی نمایشی از نرم افزار را ارایه می کنند. بنابراین، شما می توانید قبل از خریداری، اطلاعات بیشتری درباره آنها به دست آورید. شبکه ی جهانی اینترنت نیز محیطی مناسب برای پیدا کردن ویژگی هایی این چنینی است. اینترنت، یک مرجع مناسب برای نرم افزارهای اشتراکی است که به صورت مجانی بر روی شبکه ی اینترنت قرار داده می شوند و اگر مایل به استفاده از آنها باشید، شهریه ای ناچیز پرداخت می کنید. اغلب نرم افزارهای اشتراکی، معمولا" یک راهنما یا یک نسخه ی جدید از نرم افزار را که ویژگی های بیشتری، دارد جهت ایجاد انگیزه برای استفاده ارایه می کنند.

کامپیوتر جوان

+ نوشته شده در ۱۱/۱۴/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۰۸ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

استفاده از کابل Cross برای ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر

استفاده از کابل Cross برای ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر

برای انتقال اطلاعات خود بین دو کامپوتر از چه روشی استفاده می کنید ؟

استفاده از کابل Cross برای ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر
استفاده از کابل Cross برای ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر


▪ اطلاعات رو روی CD رایت میکنید ؟
▪ از حافظه های Flash برای جابجایی استفاده می کنید ؟
▪ اگر حجم اطلاعات زیاد باشه چطور ؟

راحت ترین راه و البته پر هزینه ترین راه استفاده از شبکه است .

در شبکه با share کردن فایل یا فولدر مورد نظر روی کامپیوتر مبدا ، به راحتی می توانیم در کامپیوتر مقصد فایل یا فولدر مورد نظر را از روی سرور ( یا کامپیوتر مبدا ) برداریم .
استفاده از شبکه برای دو کامپوتر از لحاظ اقتصاذی اصلا به صرفه نیست . اما راهی وجود دارد که می توان به وسیله آن و تنها با استفاده از چند متر کابل ناقابل دو کامپوتر را با هم شبکه کرد . و آن استفاده از کابل Cross است . که در اینجا نحوه تهیه و استفاده از آن را توضیح می دهیم .

نحوه تهیه کابل Cross ( برای کابل CAT۵ ) :

راحت ترین راه ممکن این است که آنرا از یکی از فروشگاه های فروش قطعات شبکه تهیه کنید !
راه دیگر این است که خودتان آن را بسازید . که در ذیل طریقه ساخت آن به طور مختصر امده است :
پس از تهیه کابل شبکه به متراژ مورد نیاز و تهیه جک RJ۴۵ ( جک کابل شبکه ) ، دو سر کابل را لخت می کنیم . حالا باید رنگها را به ترتیب استاندارد درست کنیم . یک طرف کابل را به طور عادی و به ترتیب :

▪ چپ به راست :

نارنجی- سفید ، نارنجی ، سبز- سفید ، آبی ، آبی- سفید ، سبز ، قهوه ای- سفید ، قهوه ای .
و اما سمت دیگر ، اگر سمت دیگر کابل را هم مانند بالا درست کنیم ، کابل درست شده ، یک کابل شبکه معمولی می باشد . برای اینکه کابل ، کابل Cross شود ، سمت دیگر آنرا به ترتیب زیر درست می کنیم :

▪ چپ به راست :

سبز- سفید ، سبز ، نارنجی- سفید ، آبی ، آبی- سفید ، نارنجی ، قهوه ای- سفید ، قهوه ای .

ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر

ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یعنی به عبارتی پین ۱ را به پین ۳ ، و پین ۲ را به پین۶ و بلعکس متصل می کنیم .

و هر دو سر کابل را اصطلاحا سوکت میزنیم .
حالا یک کابل Cross در اختیار داریم .
کار سخت افزاری تمام شد .

 استفاده :

نحوه استفاده از کابل Cross ، هیچ تفاوتی با کابل معمولی ندارد . مانند کابل های معمولی دو سر کابل را به کارتهای شبکه دو کامپوتر وصل می کنیم .
وقتی کامپوتر ها روشن شد ، تمام شرایط برای ایجاد شبکه بین این دو فراهم است ، پس از شبکه کردن دو کامپوتر با هم ، به راحتی می توانیم از مزایای شبکه استفاده و اطلاعات خود را انتقال دهیم .
طریقه شبکه کردن چند کامپوتر به طور کامل در مقاله ای جداگانه توضیح داده خواهد شد .
لازم به ذکر است که این کار در شبکه های سیمی فقط برای دو کامپوتر قابل اجراست ، ولی در شبکه های بی سیم ( Wireless ) ، تا چهار کامپوتر را می توان با این روش شبکه کرد . که در شبکه های بی سیم به این روش add-hock گفته می شود .

موفق باشيد

+ نوشته شده در ۱۱/۱۴/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۰۰ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت اول)

آموزش ويندوز xp


  ويژگي هاي ويندوز xp

1- استفاده از موتور جديد ويندوز ( با معماري 32 بيتي )
2- کاهش بوت مجدد سيستم در موارد غير ضروري
3- حفاظت از هسته مرکزي سيستم با فقط خواندني کردن آن جلوگيري از آسيب ديدگي توسط درايورها و برنامه ها
4- حمايت از 4 گيکابايت RAM
5- حمايت از دو CPU
6- اجراي همزمان چند برنامه ( با معماري Multitasking )
7- استفاده از متدولوژي EFS براي حفاظت از فايلها با به رمز در آوردن فايل توسط يک کليد توليد شده تصادفي و امکان دسترسي چنديد کاربر به سند به رمز در آمده
(Encrypting File System )

8- ايجاد VPN با امنيت کافي به کمک(IPSEC( IP Security
9- حمايت از کارت هوشمند در سيستم عامل براي logon
10- طراحي جديد محيط برنامه براي سادگي و راحتي کاربر با امکان برگشت به محيط کلاسيک سابق
11- سفارشي کردن رايانه ها در يک محيط شبکه Domain به کمک Group Policy
12- استفاده از برنامه Media Player با ويژگي هاي :
* پخش CD صوتي و تصويري
* تنظيم بيش از 3000 کانال راديويي اينترنتي
* پخش فيلم هاي DVD
13- امکام ذخيره اطلاعات بر روي CD بدون نياز به برنامه هاي متفرقه با داشتن دستگاه CD/R و يا CD/ R& W
14- امکان ساده انتشار فايل و يا فولدر بر روي سرور وب به کمک پروتکل WEBDAV
15- امکان دسترسي کامل به منابع رايانه با به دست گرفتن کنسول از راه دور در شبکه و از روي رايانه اي ديگر به کمک پروتکل (RDF (Remote Desktop Protocol

16- نمايش متن با کيفيت بهتر بر روي مانيتورهاي LCD با فن آوري جديد Cleartype
17- امکان مشادهده کمل صفحات وب بصورت Offline ( با گرافيک )
18- امکان مقايسه و بروز رساني فايل و فولدرهاي offline و معادل آن در شبکه به کمک
(Synchronization Manager)
19- حمايت از شبکه هاي بي سيم با امنيت بالا
20-حمايت از فن آوري
(PI ( Advanced Configuration and Power Interface
21- استفاده از فن آوري ICS براي اتصال شبکه هاي اداري کوچک به اينترنت از طريق يک ارتباط
Dialup و يا Broad Band
Internet Connection Sharing

22- اتصال چند شبکه اداري کوچک متفاوت به يکديگر ( مانند cat – 5 و بيسيم ) بدون نياز به سخت افزارهاي روتر يا بريج
23- حمايت از فن آوري اتصال رايانه ها بصورت peer – to – peer براي به اشتراک گذاشتن فايل - فولدر – چاپگر و دستگاه هاي جانبي
24- استفاده از windows messenger براي ارتباط با مشتريان – شرکا – دوستان و خانواده بصورت بلادرنگ و ايجاد کنفرانس هاي on- line با امکان متن – صورت – تصوير
25- استفاده از نگارش جديد IE 6.0 با امکانات بسياري نظير :
* نوار رسانه ( Media Bar )
* تغيير خودکار اندازه تصاوير در نمايش
* نوار شخصي ( Personal Bar )

26- استفاده از فن آوري MMC بعنوان يک ابزار براي ايجاد ، ذخيره و باز کردن مجموعه اي از ابزارهاي مديريت سيستم که کنسول ناميده مي شود
( Microsoft Management Console )

27- استفاده از فن آوري RSOP براي مديريت Group Policy و گزارشگيري به کمک موتور پرس و جو
( Resultant Set Of Policy )
28- قابليت بکارگيري سيستم عامل بصورت چند زبانه که علاوه بر امکان تايپ به زبانهاي ديگر(علاوه بر انگليسي ) ، امکان تغيير ميانجي برنامه را نيز به کاربر مي دهد .
29- به روز رساني سيستم با اتصال به سايت مايکرو سافت و دريافت آخرين patches  نگارش هاي ويندوز xp

دو نگارش از ويندوز xp ارايه شده است :
الف ) home edition
ب) professional
تفاوت اين دو نگارش ويندوز xp را با پنج سوال مرور مي کنيم .
   1- آيا شما قصد دسترسي به رايانه خود را از راه دورداريد ؟

در اين حالت امکان کار با تمامي داده و برنامه هاي کاربردي خود را حتي زماني که از رايانه خود دور هستيد خواهيد داشت .
اين امکان در نگارش professional با فن آوري romote desktop تعريف شده است .
   2- آيا قصد ارتباط برقرار کردن با شبکه هاي بزرگ را داريد ؟

اين امکان در نگارش professional براي اتصال به يک domain نظير شبکه دانشگاه و اداره تعريف شده است .    3- آيا قصد حفاظت از داده هاي حساس در فايل ها و فولدرهاي ذخيره شده در رايانه خود را داريد ؟

فن آوري efs تعريف شده در نگارش professional اين امکان را مي دهد .    4- آيا احتياج به بازنشاني کامل سيستم پس از يک اشکال بحراني داريد ؟

نگارش professional اين امکان را با گزينه هاي بيشتر به شما مي دهد .    5- آيا شما خود را يک power user مي دانيد ؟

نگارش professional امکانات بسياري در اين زمينه در اختيار شما مي گذارد . شبکه پيشرفته با محيط هاي چند گانه رايانه شخصي
امکان تعريف سايت وب و مديريت آن به کمک (Internet Information Services IIs)
حمايت از رايانه هاي چند پردازنده
حمايت از چندين زبان
   تعيين پس زمينه براي Desktop
الف ) پس زمينه تصويري – از تصاوير موجود در بانک ويندوز

 

1-ابتدا بر روي desktop کليک راست کرده و فرمان properties را انتخاب کنيد .
2- انتخاب desktop tabpage و سپس انتخاب پس زمينه دلخواه از ليست کادر background با انتخاب هر پس زمينه ، تصوير آن در مانيتور پنجره محاوره باز شده پيش نمايش مي شود .
 

 

3- انتخاب فرمان ok    ب ) پس زمينه تصويري – از يک فايل تصويري دلخواه

 

1- ابتدا بر روي desktop کليک راست کرده و فرمان properties را انتخاب کنيد
2- انتخاب tab page desktop
3- انتخاب دکمه desktop
4- انتخاب فايل تصويري دلخــواه از فـولـدر مورد نظر به صورت پـيـش فرض فولدرmy picture را نمايش مي دهد .
 

   تعيين وضعيت قرار گرفتن تصاوير در پس زمينه

تصاوير انتخابي براي پس زمينه نسبت به اندازه آنها به سه حالت مي توانند در desktop قرار گيرند :

Sterch Center Tile


با انتخاب گزينه center تصوير با اندازه واقعي خود در وسط صفحه نمايش داده مي شود و در صورتيکه تصوير کوچکتر از اندازه Desktop باشد دور آن خالي مي نمايد .
با انتخاب گزينه Tile براي تصوير کوچک ، بصورت کاشي شده در صفحه پر مي شود .
با انتخاب گزينه stretch تصوير به اندازه Desktop بزرگ مي شود .
   ج ) تعيين يک رنگ بعنوان پس زمينه

 

1 ) ابتدا بر روي Desktop کليک راست کرده و فرمان properties را انتخاب کنيد .
2) انتخاب tab page desktop
3 ) انتخاب دکمه Color

+ نوشته شده در ۱۱/۱۰/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۳۱ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت دوم)  Display properties
Screen saver

تعريف screen saver

برنامه اي است که بيکار بودن سيستم فعال شده و با نمايش يک فيلم – انيميشن – تصوير و يا خاموش کردن صفحه ، مانيتور را از نمايش يکنواخت يک صفحه با مزاياي زير خارج مي کند:
افزايش عمر لايه فسفري در مانيتورهاي CRT
کاهش مصرف انرژي
ايجاد جذابيت نمايشي در زمان بيکار سيستم
ايجاد امنيت براي زمان عدم حضور موقت کاربر  تعيين يک screen saver

 

1 ) ابتدا بر روي Desktop کليک راست کرده و فرمان Properties را انتخاب کنيد .
2) انتخاب tab page screen saver
3) انتخاب screen saver دلخواه را از ليست بازشونده
   پيش نمايش screen saver

با انتخاب دکمه preview مي توان screen saver انتخاب شده را قبل از اعمال مشاهده کرد .    سفارشي کردن تنظيمات نمايشي Screen saver

با انتخاب دکلمه settings مي توان تنظيمات screen saver را به دلخواه تغيير داد .تمامي screen saver امکان تغيير تنظيمات ندارند .    تعيين زمان فعال شدن screen saver

زمان فعال شدن screen saver را مي توان به واحد دقيقه به دلخواه تعيين کرد .    امکان تعيين يک screen saver از برنامه اي غير ويندوز

 

شرکت ها و سايت هاي بسياري نظير webshots بصورت رايگان برنامه هاي screen saver ارايه مي کنند ، که مي توان بجاي برنامه هاي ويندوز از آنها استفاده کرد .    فعال سازي password براي خروج از مد screen saver

 

براي خروج از مد screen saver مي توان با تعيين کلمه عبور و رمز logon به سيستم ، از دسترسي غير مجاز جلوگيري کرد . در اين حالت به محض حرکت موش و يا کار با صفحه کليد پنجره محاوره اي username و password پرسش مي کنيد.    تعريف monitor power

 

جهت صرفه جويي در انرژي مصرفي در زمان بيکاري سيستم و جلوگيري از استهلاک بدون دليل برخي تجهيزات نظير مانيتور – ديسک از امکانات بخش monitor power مي توان استفاده کرد . براي مشاهده و دسترسي به تنظيمات monitor power در پنجره display prorerties و tap page و screen saver بخش پايين صفحه دکمه power را فشار دهيد .    خاموش کردن مانيتور

   خاموش کردن ديسک سخت

   مد standby

با فعال کردن اين مد با به حداقل رساندن انرژي و فعاليت ، سيستم اصطلاحا به خواب موقت مي رود .نظر به اينکه محتويات جاري حافظه RAM در ديست سخت ذخيره نمي شود . قطع جريان برق باعث از دست دادن اطلاعات حافظه مي شود .    مد Hibernatioin

با فعال کردن اين مد ابتدا يکي کپي از تمامي محتويات جاري حافظه RAM در ديسک سخت ذخيره شده و سپس سيستم Shutdown مي شود . با خروج از اين مد تمامي محتويات حافظه قبل از shutdown مجددا به حافظه برگردانده مي شود .( تمامي برنامه ها و مستندات و پنجره هاي باز Desktop مجددا بازسازي مي شوند ).  

+ نوشته شده در ۱۱/۹/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۳۵ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت سوم)

Display Properties
Appearance/ Themes / Settings

 

Appearance

سفارشي کردن رنگ آميزي محيط ويندور – اندازه و نوع قلم پارامترهاي محيطي ويندوز از وظايف اصلي appearance مي باشد .
1- انتخاب سبک هاي موجود appearance
دو سبک موجودعبارتند از windows xp , windows classic
2- انتخاب طرح رنگ ( color schema )
سه طرح رنگ موجود عبارتند از : آبي ( پيش فرض )- سبز زيتوني – نقره اي
3- انتخاب اندازه قلم ( font size )
سه اندازه قلم تعريف شده عبارتند از : معمولي – بزرگ و خيلي بزرگ  سفارشي کردن به کمک دکمه Advanced

با انتخاب دکمه Advanced در پنجره Display Properties با Appearance Tab Page ، پنجره محاوره Advanced باز مي شود . در اين بخش به دو صورت مي توان رنگ آميزي ، نوع و اندازه قلم را تغيير داد :
1- با کليک کردن بر روي آيتم دلخواه در کادر بالاي پنجره
2- از طريق فهرست باز شونده Item در پايين پنجره
 

 

نوارهاي عنوان را مي توان 2 رنگ تنظيم کرد براي اين مورد گزينه هاي color 1 و
color 2 فعال مي شوند .
 

   تنظيم دقت نمايش صفحه ( screen resolution )

با انتخاب setting tab page در پنجره display properties و سپس گزينه resolution مي توان دقت نمايش صفحه را تنظيم کرد .
دقت نمايش صفحه با مد پايين صفحه کوچکتر و آيتم هاي صفحه بزرگتر و مد بالا منعکس صفحه بزرگتر و آيتم هاي کوچکتر را تنظيم مي کند .
کارت گرافيکي و نوع مانيتور اجازه تغيير دقت نمايش را در محدوده جدول زير مي دهد .
دقت نمايش 1 ---> 480*640 پيکسل
دقت نمايش 2---> 600*800 پيکسل
دقت نمايش 3---> 768*1024 پيکسل
دقت نمايش 4---> 864*1152 پيکسل
دقت نمايش 5---> 768*1280 پيکسل
دقت نمايش 6---> 1024*1280 پيکسل
دقت نمايش 7---> 1200*1600 پيکسل
دقت نمايش 8---> 1344*1792 پيکسل
دقت نمايش 9---> 1440*1800پيکسل
دقت نمايش 10---> 1392*1856 پيکسل
دقت نمايش 11---> 1080*1920 پيکسل
دقت نمايش 12---> 1200*1920 پيکسل
دقت نمايش 13---> 1440*1920 پيکسل
دقت نمايش 14---> 1536*2048 پيکسل
   تنظيم کيفيت رنگ (color quality )

با تغيير کيفيت رنگ در 3 مد تعريف شده ذيل مي توان تعداد رنگهاي بشتري را حمايت کرده ، لذا دقت نمايش بهتري براي تصاوير ايجاد کرد .

مد تعداد رنگ
COLORS 256 256
Medium 16 bit 65000
High 24 bit 1ميليون
Highest 32 bit 4 بيليون
 


  خطايابي اشکالات نمايشگر ( Trubleshoot )

 

با انتخاب دکمه trubleshoot در پنجره Display properties با settings tab page مي توان به کمک wizard خطايابي کارت گرافيکي و نمايشگر را انجام داد .    تعريف Them

 

يک Them شامل پس زمينه – صوت – نقش هي گرافيکي و تمامي آرگونانهاي است که براي سفارشي کردن رايانه استفاده مي شود . فايل هاي Them با همين پسوند تعيين مي شوند .با انتخاب theme tab page در پنجره Display properties مي توان Them ويندوز را تغيير داد .    کـــار بـا نـوار وظــيـفـه (Task Bar)
آشنايي با Task manager
تعريف نوار وظيفه

 

نوار که دسترسي به دکمه شروع ( start) – کليد ميان بر (shortcut) برنـامه هاي دلخواه را امکان پذير مي کند .    جابه جا کردن نوار وظيفه

ميتوان محل اين نوار به دلخواه در صفحه تعيين کرد براي اين کار با Drag کردن مي توان نوار را به يکي از چهار وجه صفحه منتقل کرد .

 
پايين صفحه بالاي صفحه
   
سمت راست صفحه سمت چپ صفحه
 

با lock کردن نوار وظيفه ديگر امکان جابجا کردن آن نخواهد بود . براي اين مورد با کليک راست روي نوار وظيفه فرمان lock taskbar را انتخاب مي کنيد .  

   تنظيم فهرست انتخاب start

 

به دو روش مي توان فهرست انتخاب start را نمايش داد :
xp menu - classic menu
براي اين مورد با کليک راست بر روي نوار وظيفه و انتخاب فرمان properties
start propeties را باز مي کنيدسپس Tabpage startmenu را انتخاب کرده و يکي از دو سبک دلخواه را کليک مي کنيد .
 

 


  اضافه کردن يک short cut به نوار وظيفه

 

براي اضافه کردن يک Short cut به نوار وظيفه بايد نوار ابزار Quick launch فعال باشد .
براي فعال کردن نوار ابزار Quick launck بر روي نوار وظيفه کليک راست کرده و فرمان Toolbars را انتخاب کنيد و از فهرست فرعي بازشده گزينه Quick Launch را کليک کنيد .
پس از فعال شدن Quick launch با Drag کردن هر Shortcut به Taskbar مي توان صفحه را ازنقش هاي گرافيکي مختلف پاکسازي کرد .

+ نوشته شده در ۱۱/۸/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۳۷ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت چهارم)

آشنايي با
Accessories

 

آشنايي با ماشين حساب
ويندوز با دو نوع ماشين حساب معمولي و علمي انجام محاسبات مختلف و تبادل مقادير با ديگر برنامه ها را براحتي ميسر کرده است . جهت دسترسي به برنامه ماشين حساب ويندوز مسير زير را اجرا کنيد :
Start / programs/Accessories / Calculator
انجام چهار عمل اصلي
جــمــع +
تــــفــريــق -
ضــرب *
تــقــســيم /
براي کار با ماشين حساب توسط صفحه کليد از بخش عدد ( Numeric Pad ) با فعال بودن NumLock استفاده مي شود . همچنين براي کار با موشوار بر روي کليد مورد نظر کليک کنيد.  آشنايي با عملکرد دکمه هاي ماشين

Backspace پاک کردن رقم آخر عدد جاري
DEL پاک کردن عدد جاري
C پاک کردن اعداد محاسبه اخير و آماده سازي براي محاسبه جديد
   آشنايي با عملکرد حافظه ماشين حساب

 

MC پاک کرن محتواي حافظه
MR بازنشاني و نمايش محتواي حافظه
MS ذخيره کردن عدد جاري در حافظه
+M اضافه کردن عدد جاري به عدد قبلي در حافظه
با ذخيره مقداري در حافظه حرف M به کادر خالي کنار دکمه Backspace اضافه مي شود.
   در صد گيري

براي محاسبه در صد به ترتيي زير عمل مي گردد :
1- تايپ عدد مورد نظر
2- کليد ضرب
3- تايپ عدد درصد
4- کليد درصد
   انتقال نتيجه محاسبه به برنامه ديگر

 

1- انتخاب فرمان copy از منوي Edit
2- انتخاب فرمان paste در برنامه ديگر
   آشنايي با ماشين حساب علمي

 

با انتخاب فرمان scientific در فهرست انتخاب view مي توان به ماشين حساب علمي ويندوز دسترسي پيدا کرد .    عمليات در چهار سيستم عددي

 

1- دهدهي (Decimal )
2- دودويي ( Binary )
3- هشت هشتي (Octal )
4- شانزده شانزدهي (Hexa Decimal)
   عمليات مثلثاتي با 3 واحد

1- درجه (Degress )
2- راديان (Radians )
3- گراد (Grads )
   آشنايي با command prompt

 

با انتخاب فرمان Run از پنجره start و سپس اجراي فرمان CMD ، پنجره اجراي فرامين Dos Based ميسر مي شود .    آشنايي با برنامه Paint

 

از برنامه paint براي ترسيمات ساده گرافيکي و ويرايش تصاوير استفاده مي شود .    شناسايي ابزارهاي ترسيمي

 

1- line : ترسيم خط ( افقي – عمودي و مورب )
با Drage کردن بين نقطه شروع و پايان
ضخامت خط : با انتخاب دستور line و قبل از ترسيم ، مي توان از بخش پايين جعبه ابزار ضخامت خط ترسيمي را مشخص کرد .
 

 

2- curve : ترسيم منحني
با Drag کردن بين نقطه شروع و پايان و سپس Drag کردن انحنا و در نهايت Click کردن براي ثابت شدن منحني
3- Rectangle : ترسيم مربع و مستطيل
با Drag کردن بين دو سر قطر آن
4- Rounded rectangle : ترسيم مربع و مستطيل با گوشه هاي گرد شده
با Drag کردن بين دو سر قطر آن
5-Elopse : ترسيم دايره و بيضي
با Drag کردن بين دو سطر قطر آن
6- polygon : ترسيم چند ضلعي
با Drag کردن ضلع اول – click کردن براي اضلاع بعدي و Double click کردن ضلع آخر
نکته : با انتخاب يکي از فرامين ترسيم مربع ، مستطيل – دايره ، بيضي و چند ضلعي مي توان از بخش پايين جعبه ابزرا نوع شکل را تعيين کرد .
شفاف ( پشت شکل قابل رويت مي باشد )
کدر يا لايه ( پشت شکل قابل رويت نمي باشد )
توپر( داخل شکل با رنگ محيطي رنگ مي شود )
جعبه رنگ ( color Box):
قبل از ترسيم مي توان از جعبه رنگ پايين صفحه رنگ مورد نظر را انتخاب کرد .
 

 

6- قلم مو(Brush ) : جهت ترسيم آزاد بکار مي رود .
در بخش پايين جعبه ابزار نوع سر قلم را مي توان تعيين کرد .
 

 

7- مداد( pencil) : جهت نگارش آزاد بکار مي رود .
8- رنگ کردن ( Fill with Color ): براي رنگ کرن داخل اشکال هندسي بسته بکار ميرود.
9- پاک کردن (Erase ) : براي پاک کردن بخشي از ترسيم
اندازه پاک کن را با انتخاب از بخش پايين جعبه ابزار مي توان تغيير داد .
 

 

10- انتخاب ( select): با اين ابزار مي توان بخشي از ترسيمات را انتخاب کرد تا عمليات کپي و يا انتقال را روي آن اعمال کرد .
ذخيره فايل :
برنامه Paint با فرمت فايل هاي گرافيکي ذيل سازگاري دارد :
bmp–jpeg – gif – tiff- png
 

+ نوشته شده در ۱۱/۷/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۳۹ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت پنجم)

آشـنـايـي با Accessories
ادامــه بــرنــامــه Paint

ذخيره کردن بخشي از تصوير
براي ذخيره کرن بخشي از تصوير بايد با ابزار select ابتدا آن را انتخاب و سپس با فرمان copy to در فهرست edit آن را ذخيره کرد .  چرخاندن بخشي از تصوير

براي چرخش بخشي از تصوير پس از انتخاب آن از منوي Image فرمان Rotate / flip را انتخاب کنيد .    چرخش قرينه افقي ( Flip Horizontal)

 


  چرخش قرينه عمودي ( Flip vertical )

 


  چرخش بر اساس زاويه (Rotate by angle )

قبل از چرخش چرحش 90 درجه
چرخش 180 درجه چرخش 270 درجه
 


  اضافه کردن متن به تصوير

 

Text: ايجاد متن
با انتخاب فرمان Text از جعبه ابزار با نقش گرافيکي A مي توان کادري روي تصوير در مکان دلخواه باز کرده و در آن نوشت . با انتخاب اين فرمان نوار ابزار Text Toolbar باز مي شود . در اين نوار نوع قلم ، اندازه قلم و سبک آن قابل انتنخاب است .
نکته : در صورتيکه اين نوار نمايش داده نشود . مي توان از فهرست view آن را فعال کرد .
   ايجاد متن با پس زمينه شفاف و يا کدر

با انتخاب نقش گرافيکي کدر يا شفاف در جعبه ابزار برنامه مي توان متن ايجاد شده با لايه و يا شفاف ايجاد کرد .

 


  پيش نمايش قبل از چاپ

 

Print preview : امکان مشاهده جاي گيري تصويري بر روي کاغذ از لحاظ مکان ، قبل از چاپ را به کاربر مي دهد .

چاپ
Print : امکان چاپ تصوير را توسط چاپگر متصل بر روي کاغذ مهيا مي کند .
   Capture کردن تصاوير و انتقال به print

 

Printscreen : بازدن اين دکمه صفحه کليد در هر کجا مي توان تصوير صفحه را در حافظه ذخيره و در print با فرمان paste اضافه کرد .  

 

+ نوشته شده در ۱۱/۶/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۴۰ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت ششم)

آشـنـايـي با Accessories
بـرنـامـه Word Pad

ايجاد متن

براي ايجاد متن کافي است به کمک منطقه تايپ صفحه کليد اين کار را انجام دهيد .
نکته : براي تايپ فارسي يا لاتين با زدن همزمان دکمه هاي Alt و Shift سمت چپ ميتوان عمل کرد .  آشنايي با کليدهاي مورد نياز در تايپ متن

Enter : انتقال مکان نما به سطر جديد با بستن سطر جاري
Backspace : پاک کردن کاراکتر قبل از اشاره گر
Spacebar : فاصله انداز
   قلم ( Font ):

 

به طريقه نگارش character set قلم مي گويند . در ويندوز قلم هاي مقياس پذير بسياري تعريف شده است . قلم استاندارد مکاتبات رسمي و علمي در انگليسي Times new roman ودر فارسي Traffic است .    قالب بندي متن
اندازه قلم ( Font Size ) :

 

اندازه قلم هاي مقياس پذير ويندوز را مي توان از 8 نقطه تا 72 نقطه تعيين کرد . براي مکاتبات رسمي و اداري از قلم 12-10 براي بدنه پاراگراف و 16-14 براي عناوين و تيتر استفاده مي شود .    رنگ قلم ( Font color ):

 

ميتوان رنگ قلم را براي زماني که از چاپگر رنگي استفاده مي شود و يا هنگامي که قصد ارسال الکترونيکي است . تغيير داد .    سبک نگارش قلم ( Font Style ) :

 

براي شاخص سازي بخشي از متن مي توان سبک نگارش را تغيير داد . سه سبک سياه (Bold ) ، مايل ( Italic ) و زير خط دار ( Under Line ) قابل استفاده مي باشد .    هم ترازي متن ( Alignment ) :

 

سه نوع هم ترازي راست – چپ و مرکز به ترتيب براي متن هاي فارسي لاتين و عناوين استفاده مي شود .    خط کش (Ruler) :

 

به کمک خط کش مي توان از ابعاد کار وقاعي روي کاغذ اطلاع پيدا کرد و محيطي کاملا Wysiwyg ايجاد کرد .  

 

براي تنظيم واحد اندازه گيري خط کش به واحد سانتيمتر ، اينچ ، Picas و Points از فهرست view فرمان option را انتخاب مي کنيم .
1- inch = 2.54 centimeters
1- post script pica = 4.233333 milimeters
   پيش نمايش قبل از چاپ

 

نمايش صفحات ، قبل از چاپ براي کنترل جاي گيري در کاغذ    ويرايش متن به کمک Copy- Cut- Paste:

 

براي نسخه برداري و يا انتقال بخشي از متن به ترتيب از فرامين Copyو Cutاستفاده ميشود.
نسخه برداري:
1- انتخاب متن مورد نظر
2- اجراي فرمانCopy
3- انتقال اشاره گر موش به مکان جديد در فايل
4- اجراي فرمان Paste
انتقال :
1- انتخاب متن مورد نظر
2- اجراي فرمان Cut
3- انتقال اشاره گر موش به مکان جديد در فايل
4- اجراي فرمان Paste
   جستجو درمتن (Find)

 

براي جستجو واژه مورد نظر در متن بکمک اين فرمان ميتوان اولين موقعيت و يا موقعيت هاي بعدي را پيدا کرد . کليد ميانبر فرمان Ctrol+F ميباشد .  

 

جستجو براساس کلمه و يا بخشي از يک کلمه    جايگزيني در متن (Replace)

 

بکمک اين فرمان ميتوان يک عبارت جديد را جايگزين عبارت موجود در متن کرد. کليد ميانبر فرمان Ctr+H ميباشد.
جايگيزيني يک مورد:
جهت جايگزيني تنها يک مورد اول از دکمه Replace استفاده ميشود.
براي جستجو مورد بعدي بدون جايگزيني مورد جاري از دکمه Find Next استفاده ميشود.
جايگزيني در کل متن :
فرمان Peplace All تمامي موقعيت هاي موجود در متن را با عبارت جديد جايگزين ميکند.
   تنظيم صفحه (Page Setup)

تعيين اندازه کاغذ (Paper Size) :
جهت مشخص کردن اندازه کاغذ از اين گزينه استفاده ميشود.


تعيين سيني ورودي کاغذ (Source)
بسياري از چاپگرها بيش از يک سيني ورودي کاعذ دارند. بکمک اين گزينه ميتوان سيني مشخصي را براي برداشت کاغذ معين کرد.
تعيين جهت چاپ بر روي کاغذ ( orientation)
دو حالت براي چاپ روي کاغذ ميتوان تعيين کرد. طولي Portrait – عرضي يا Landscape از مد عرضي براي زمانيکه عرض بيشتري براي چاپ مورد نياز است استفاده ميشود .
تعيين حاشيه هاي کاغذ (Margins)
ميتوان بدلخواه فضاي خالي دور کاغذ را تعيين کرد. اين مورد بخصوص زمانيکه از کاغذ هاي سربرگ و يا چاپ شده از قبل استفاده ميشود . بسيار مهم ميباشد.


درج تاريخ
براي درج تاريخ جاري سيستم در متن از فرمان Insert/ Date& Time استفاده ميشود.

 
+ نوشته شده در ۱۱/۵/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۴۳ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت هفتم)

آشـنـايـي با
System Tools

 

برنامه Disk Defragmenter
گسستگي اطلاعات ( Fragmentation)
به دليل ساختار ذخيره سازي بر روي ديسک اطلاعات پس از مدتي با زياد شدن حجم اطلاعات ذخيره شده دچار گسستگي ميشوند ،در اين حالت بلوکهاي اطلاعاتي يک فايل پشت سرهم قرار نميگيرد و در قطاع هاي شيارهاي غير تربيتي ذخيره ميگردند.
زنجيره گم شده ( Lost Chain)
در صورتيکه نشاني يک يا چند بلوک اطلاعاتي يک فايل بصورت گسسته در شيارها ذخيره شده است نامفهوم شود، بلوک اطلاعاتي مورد نظر تبديل به زنجيره گم شده ميگردد.
پيوسته سازي اطلاعات گسسته ( Defragmantation)
بکمک برنامهDefragmantatio Disk ميتوان فايل هاي گسسته را تا حد ممکن پيوسته کرد، اين عمل در سرعت خواندن اطلاعات علاوه بر جلوگيري از ايجاد زنجيره گم شده موثر است .
در بخش بالاي پنجره برنامه اسامي درايوهاي سيستم و مشخصات ذيل نمايش داده ميشود:
نوع فايل سيستم ( FAT16-FAT32-NTFS )
ظرفيت داريو
ظرفيت آزاد درايو
درصد فضاي آزاد درايو
دربخش پايين پنجره برنامه بصورت گرافيکي وضعيت ذخيره اطلاعات روي ديسک قبل از پيسوته سازي و وضعيت تخميني پس از اجراي برنامه نمايش داده ميشود . دراين بخش با 4 رنگ وضعيت بلوکهاي اطلاعاتي مشخص ميشود:
قرمز = فايلهاي گسسته
آبي= فايلهاي پيوسته
سبز = فايلهاي غيرقابل انتقال
سفيد = فضاي آزاد
پس از اتمام اجراي برنامه ،گزارشي از عمليات انجام شده نمايش داده ميشود . ميتوان گزارش را با انتخاب دکمه Save As ذخيره و يا با زدن دکمه Print چاپ کرد .


   برنامه Disk Cleanup

 

بکمک اين برنامه ميتوان فايلهاي اضافي و بدون کاربرد را از سطح ديسک پاک کرد . با اين عمل فضاي آزاد ديسک نيز بيشتر خواهد شد.    فايلهاي اضافي شامل موارد ذيل ميباشد:

 

برنامه هاي دانلود شده از اينترنت بصورت نصب نشده
فايل هاي موقت اينترنتي
فايل هاي موقت آفيس
فايل هاي نصب آفيس
محتواي سطل آشغال
فايل هاي موقت Rempte Desktop
فايلهاي موقت ويندوز
فايلهاي فشرده شده قديمي
برنامه هاي دانلود شده از اينترنت بصورت نصب نشده در فولدري بنام Program Downloaded Files در داخل فولدر اصلي ويندوز ذخيره ميشوند.
فايل هاي موقت اينترنتي در مسيري مشابه ذيل ذخيره ميگردد نام کاربري که Logon کرده است بجاي Adjigol در اين مثال جايگزين ميگردد:
c:Documentts and Settings adjigolLocal Settings Temporaty Internet Files content.Ies
   برنامه System Information

 

از اين برنامه براي گزارش گيري از اطلاعات سخت افزار سيستم و نرم افزارهاي اصلي استفاده ميشود . با اجراي برنامه ابتدا يک گزارش خلاصه از سيستم به شرح نمايش ميدهد:
نوع سيستم عامل نصب شده – نگارش سيستم عامل- سازنده سيستم عامل – نام تعيين شده براي دستگاه – سازنده سيستم – مدل سيستم – نوع سيستم از لحاظ CPU- نوع پردازنده – نوع BIOS – نگارش BIOS- فولدر نصب ويندوز – درايو راه انداز- کشور تعيين شده براي سيستم – نام کاربر Logon کرده – ساعت تعيين شده براي سيستم – ظرفيت حافظه اصلي سيستم – ظرفيت حافظه مجازي – ظرفيت آزاد مجازي – ظرفيت pagefile- نام فولدر و فايل Pagefile
   گزارشات Hardware Resources

1-CD- ROM
نام درايو – مدل دستگاه – نوع ارتباط ( IDE/SCSI)
2- Sound card
مدل دستگاه – سازنده – IRQ تخصيص داده شده- درايور دستگاه
3- Display
اطلاعاتي درباره کارت گرافيکي شامل : نوع و مدل - حافظه اصلي - درايو- دقت نمايش تنظيم شده و فرکانس بروز رساني صفحه - I/o Address , IRQ
4- keyboard
نوع صفحه کليد – درايو – IRQ
5 5- Mouse
نوع موش – نوع اتصال کابل- تعداد دکمه – IRQ
6 6- Modem
نوع مودم – درگاه متصل – سرعت – مدل ارتباط –
7- Network Card
مدل کارت شبکه – نوع کارت – IP تخصيص داده شده – IRQ
8- ports
مشخصات درگاه هاي سري و موازي شامل : سرعت ارتباطي – IRQ و Address I/O
9- Disk& Drives
مشخصات کامل درايوهاي فيزيکي و پارتيشن ها شامل: نام درايو- شرح درايو- نوع پـارتـيـشـن – ظـروف کـل و آزاد – نام Volume و شــمــاره ســريـال آن – تــعــداد
IDE Controller IRQ Address I/O
10- Printer
نام چاپگرهاي نصب شده- درايور – درگاه متصل
   گزارش گيري از Internet & MS - Office

نگارش Internet Explorer – نوع ارتباط با اينترنت – مشخصات نرم افزارهاي نصب شده Office و پيکربندي آنان    ذخيره کردن گزارش

ميتوان نتيجه گزارش را در يک فايل با فرمت NFO ذخيره کرد.    Explorer کردن گزارش

ميتوان نتيجه گزارش را به يک فايل با فرمت TXT، Export کرد.    Sound Recorder

به کمک اين برنامه مي توان از طريق کارت صدا نصب شده روي سيستم منابع صوتي آنالوگ نظير ميکروفن و ضبط صوت را به سيستم متصل کرده صداي خروجي آنها را وارد برنامه کرده و با فرمت WAV ذخيره کرد .
براي ضبط صدا پس از اطمينان از اتصال صحيح کابل ارتباطي به کارت صدا ، دکمه Record را فشار دهيد . زمان ضبط از لحظه شروع در کادر position نمايش داده مي شود . براي ذخيره صدا ضبط شده در يک فايل با فرمت WAV از فرمان save استفاده مي شود .
براي پخش صدا از دکمه Play استفاده مي شود .
مي توان يک فايل ذخيره شده با فرمت WAV را در برنامه باز کرد ، براي اين منظور از فرمان open استفاده مي شود .
   ترکيب دو فايل صوتي

به کمک فرمان Edit / Mix With File مي توان 2 فايل صوتي را با هم ادغام کرد.
( به عنوان مثال ايجاد موزيک پس زمينه براي يک گفتار )
   اضافه کرن يک فايل صوتي به فايل جاري

به کمک فرمان (Edit / Insert file ) مي توان يک فايل صوتي را به فايل جاري اضافه کرد .    حذف کردن بخشي از صدا

در ويرايش يک فايل صوتي گاه لازم است . بخشي از صوت حذف شود . براي اين منظور از فرمان Edit / Delete Before Current Position براي حذف صوت قبل از محل جاري و يا فرمان Edit / Delete After Current Position براي حذف صوت بعد از محل جاري مي توان استفاده کرد .    کم يا زياد کردن بلندي صدا

در صـورتـيــکـه صــداي مــورد نـظـر نـيـاز بـه اصـلاح بـلـنـدي داشته باشد از فرمان Effects / Increase Volumn (25%) براي افزايش 25% بلندي صوت و از فرمان Effects / Decrease Volumn براي کاهش بلندي صوت استفاده مي شود .    کم يا زياد کردن سرعت پخش

از ديگر امکانات برنامه Sound Recorder کم يا زياد کردن سرعت پخش است ( دور صدا) فرمان Effects / Increase Speed (100%) براي افزايش و فرمان Effects /Decrease براي کاهش

ايجاد اکو براي صدا
به کمک فرمان Add Echo / Effects مي توان براي صدا اکو ايجاد کرد .

برعکس کردن صدا
به کمک فرمان Effects / Reverse مي توان ترتيب پخش صدا را برعکس کرد . از اين خاصيت براي رمزگذاري صوت در انتقال فايل ها در اينترنت نمي توان بهره گرفت .

کار با برنامه Volumne Control
از اين برنامه براي تنظيم صدا ورودي و خروجي کارت صدا مي توان بهره گرفت

Volume
به کمک اين گزينه مي توان صدا را کم يا زياد کرد ، پايين معادل کم و بالا معادل زياد است .

Balance
به کمک اين گزينه مي توان بلند گوي سمت چپ را راست را بالانس کرد .

Mute
به کمک اين گزينه مي توان ورودي مورد نظر را غير فعال کرد . ( خاموش )

+ نوشته شده در ۱۱/۴/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۴۴ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت هشتم)

+ نوشته شده در ۱۱/۳/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۴۴ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت نهم)

  جـــستـــجـــو (Search )

 

جستجو فايل و فولدر جهت پيدا کردن فايل ، فولدر در يک يا چند درايو از اين فرمان استفاده مي شود .  جستجو فايل يا فولدر بر اساس نام

 

با تايپ نام فايل ، فولدر و يا بخشي از آن و تعيين مکان آن مي توان عمل جستجو را انجام داد .    جستجو فايل يا فولدر بر اساس محتواي آن

 

با تايپ واژه دلخواه مي توان عمل جستجو را در داخل فايل مشخص کرد .    جستجو فايل يا فولدر بر اساس زمان ايجاد

 

با تعيين محدوده زماني ايجاد فايل مي توان عمل جستجو را انجام داد .    جستجو فايل بر اساس فرمت فايل

 

مي توان عمل جستجو را بر اساس فرمت يا نوع فايل انجام داد .    جستجو فايل در فولدر سيستمي ويندوز

 

با انتخاب اين گزينه مي توان عمل جستجو را در فولدر سيستمي ويندوز نيز انجام داد    جستجو فايل و فولدرهاي مخفي

 

با انتخاب اين گزينه مي توان در فايلها و فولدرهاي مخفي نيز عمل جستجو را انجام داد.    جستجو در فولدرهاي فرعي شاخه هاي پايين تر درختواره

 

با انتخاب اين گزينه مي توان در فولدرهاي فرعي شاخه هاي پايين تر نيز عمل جستجو را انجام داد .    جستجو با حساسيت نسبت به نوع حروف کوچک و يا بزرگ لاتين

 

با انتخاب اين گزينه مي توان نسبت به نوع حروف کوچک و يا بزرگ لاتين حساسيت تعريف کرد .    جستجو فايل و فولدر در نوار پشتيبان

 

ميتوان با انتخاب اين گزينه عمل جستجو را در نوار پشتيبان نيز انجام داد .    جستجو فايل هاي صوتي و تصويري

 

با انتخاب اين گزينه مي توان فايل هاي تصويري - موسيقي و يا ويدئويي را جستجو کرد .    جستجو چاپگر در شبکه

 

با انتخاب اين فرمان مي توان چاپگرهاي شبکه را پيدا کرد .  

+ نوشته شده در ۱۱/۲/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۴۵ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت دهم)

Fonts
Date & Time

آشنايي با Fonts
قلم ها براي نمايش متن بر روي صفحه نمايش و چاپگر استفاده مي شوند .
در ويندوز يک قلم typeface نيز مي گويند .
ويندوز از سه نوع فن آوري قلم استفاده مي کند :

1- Outline : قلم هاي Truetype – opentype و Typel از اين خانواده مي باشد .
true type : قلمهاي مقياس پذير از لحاظ اندازه که با همان شکل صفحه نمايش روي کاغذ چاپ مي شوند .
opentype : قلمهاي مقياس پذير از لحاظ اندازه که بر اساس فرامين خطوط و منحني ايجاد مي شوند و امکان چرخش نيز دارند . ويندوز از مجموعه قلم هاي opentype بسياري شامل موارد ذيل استفاده مي کنند .
Arial , courier New , Lucida Console , Times new Roman , Symbol , wingdings
Type 1: قلم هاي مقياس پذير طراحي شده براي چاپگر هاي Postscript که توسط شرکت Adobe ارايه مي شود .
2- vector : قلم هايي که بر اساس مدل رياضي شکل مي گيرند و از خطوط ايجاد شده ما بين نقاط ايجاد مي شوند . ويندوز از سه نوع قلم وکتور modern- Roman و script استفاده مي کند .
3- Raster : قلم هاي طرح شطرنجي که با اندازه و دقت نمايش خاصي طراحي مي شوند . اين قلم ها مقياس پذير نبوده و براي چاپگر خاصي طراحي مي شود.  5 نوع قلم رستر عبارتند از :

Courier – ms sans serif – ms serit – small , symbols
نمايش مجموعه کاراکترهاي يک قلم و شناسنامه آن
با انتخاب يک قلم در پنجره Fonts ( از طريق Start / settings / control panel ) مي توان نمونه کاراکترها و شناسنامه آن را مشاهده کرد .
   چاپ يک قلم

پس از مشاهده شناسنامه و نمونه کاراکترهاي يک قلم مي توان با انتخاب فرمان Print آن را چاپ کرد .    نصب قلم جديد در سيستم

 

امروزه براحتي مي توان قلم هاي جديد از طريق شرکتهاي نرم افزاري – اينترنت تهيه و به سيستم اضافه کرد براي اين منظور از فرمان Install New File در پنجره Fonts استفاده مي شود .    آشنايي با Date & Time

 

با انتخاب فرمان Date & Time از طريق Double – click کردن بر روي ساعت نوار TaskBar و يا از طريق پنجره Control panel مي توان تنظيمات ساعت و تاريخ را انجام داد .    تنظيم ساعت و تاريخ

تنظيم ساعت و تاريخ سيستم به دليل استفاده براي stamp زمان ايجاد فايل ها – زمان تغيير ودسترسي بسيار ضروري مي باشد .    تنظيم Time Zone

انتخاب کشور و شهر براي سيستم جهت تطبيق زمان نيز بسيار مهم و توسط اين فرمان انجام مي گيرد .

  آشـنايي با Control Panel
Mouse / Key board / Folder Options

 

آشنايي با Mouse
موس ، بعنوان يک دستگاه ورودي از اصلي ترين ابزارهاي کار در ويندوز است . لذا تنظيم عملکرد آن نيز بسيار مهم مي باشد . براي تنظيم موش از فرمان Mouse در پنجره Control panel استفاده مي شود .  تنظيم دکمه هاي چپ و راست

 

براي اشخاص چپ دست جابجا کردن عملکرد دکمه هاي چپ و راست موش ضروري است . براي اين منظور از اين گزينه استفاده مي شود .    تنظيم سرعت Double - click

 

مي توان به کمک اين گزينه سرعت Double click را کم يا زياد کرد . اين مورد براي تطبيق سرعت کاربر مناسب است .    تغيير Scheme

Scheme مجموعه اي از انواع اشاره گرهاي موش است که براي منظورهاي مختلف نظير انتخاب – راهنما – تغيير اندازه و ..... تعريف شده است .    تنظيم سرعت حرکت موش

 

مي توان سرعت حرکت موش را به نيز بدلخواه تعيين کرد .    شناسايي فايل هاي cursor

Ani= Amimated Cursor
Cur = Static Cursor
   آشنايي با Key board

 

صفحه کليد بعنوان اصلي ترين دستگاه ورودي در سيستم است ، لذا تنظيم عملکرد آن نيز بسيار مهم مي باشد . براي تنظيم صفحه کليد از فرمان Keyboard در پنجره Control panel استفاده مي شود .    تنظيم سرعت تکرار کاراکترها

 

به کمک اين گزينه مي توان سرعت تکرار يک کاراکتر را کم يا زياد تعيين کرد .    تنظيم سرعت چشمک زدن مکان نما

 

اين گزينه جهت تنظيم سرعت چشمک زدن مکان نما بکار مي رود .    آشنايي با Folder Options

 

براي تنظيم پنجره محتواي فولدرها از فرمان Folder Options در پنجره Control Panel استفاده مي شود .    تنظيم روش باز کردن يک پنجره

 

1- با يک کليک : نمايش عناوين بفرم زير خط دار
2- با يک کليک : هنگام انتقال اشاره گر بر روي يک گزينه ، نمايش آن بفرم زير خط دار
3- Double click : کليک براي انتخاب
   تنظيم روش باز کردن يک فولدر

 

1- در پنجره جاري
2- در پنجره مستقل
   تنظيم روش نمايش يک پنجره

 

1- نمايش با Task Panel
2- نمايش کلاستيک
   نمايش فايلهاي مخفي فولدرها

 

با انتخاب گزينه نمايش فايلهاي مخفي مي توان ليست اين گروه از فايلها را نيز در هر پنجره فولدر مشاهده کرد . در حالت پيش فرض اين گزينه فعال نمي باشد .    تنظيم برنامه نمايش دهنده فرمت فايلها

 

به کمک اين گزينه مي توان برنامه نمايش دهنده هر فرمت فايل را تعيين کرد .

+ نوشته شده در ۱۱/۱/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۴۶ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت يازدهم)

آشـنايي با Control Panel
Add or Remove Programs/ Add Hardware
Local تعريف يک چاپگر

 

برنامه Add or Remove Programs
براي نصب يک برنامه جديد – افزايش يا کاهش يک بخش از ويندوز از اين برنامه استفاده مي شود .  Chang & UnInstall

1- گزارش گيري قبل از Uninstall :
Used : ميزان استفاده از هر برنامه با سه درجه ذيل اعلام مي کند :
بندرت (Rarely )
گاه گاهي ( Occasionally )
مکررا ( Frequently )
size : ظرفيت تخميني اشغال شده توسط برنامه
Last Used : آخرين تاريخ استفاده از برنامه
Support Information : اطلاعاتي درباره شرکت توليد کنند ه ، نگارش برنامه ، نشاني سايت و .... در اختيار کاربر قرار مي دهد .
2-Uninstalling : بــراي حذف يک برنامه غــيــر ضــروري از ســيســتم بـکـار مي رود.(Remove ) در اين حالت علاوه بر پاک کردن فايلها و فولدرهاي مربوط به برنامه ، کليه درايورها و تنظيمات Registry نيز حذف مي گردد .
3- change : براي حذف و يا اضافه کردن بخشي از برنامه
   Add or Remove Windows Components

 

با انتخاب هر بخش ويندوز از ليست ، مي توان سايز مرتبط را مشاهده و با زدن دکمه Detail اجزاء آن را نيز مي توان تعيين کرد .    Add new programs

1- نصب يک برنامه جديد از روي cd و يا ديسکت
2- Window
   Add Hard ware

 

براي معرفي يک دستگاه يا قطعه جديد نصب شده در سيستم از فرمان Add Hardware استفاده مي شود اين عمل به کمک يک Wizard طي چند مرحله بسادگي انجام مي گيرد .    تعريف يک چاپگر Local

 

پس از تهيه و اتصال يک چاپگر به سيستم براي معرفي آن در ويندوز از فرمان Printer & fax در پنجره Control panel استفاده مي شود . در پنجره چاپگر ليست چاپگر هاي نصب شده قبلي نيز مشاهده مي شود .    Default Printer

در صورتيکه بيش از يک چاپگر به سيستم معرفي شده باشد ، يک چاپگر بعنوان پيش فرض چاپگر اصلي تعيين مي شود و کليه چاپ ها در حالت معمولي به آن ارسال مي شود .    Sharing

 

با انتخاب نقش گرافيکي چاپگر در پنجره Printer & Fax و کليک راست سپس انتخاب فرمان ..... sharing مي توان چاپگر متصل به سيستم خود را براي ديگر کاربران در شبکه به اشتراک گذاشت . ( اين قابليت براي کاربران خانگي کاربردي ندارد .)    Rename

با انتخاب نقش گرافيکي چاپگر در پنجره Printer & Fax و کليک راست سپس انتخاب فرمان Rename مي توان نام چاپگر را بدلخواه تغيير داد . اين مورد زمانيکه بيش از يک چاپگر به سيستم معرفي شده است ( محيط شبکه ) براي شناسايي ساده تر مفيد مي باشد .    Delete

با انتخاب نقش گرافيکي چاپگر در پنجره Printer & Fax و کليک راست سپس انتخاب فرمان Delete مي توان چاپگري را حذف کرد .    Properties

 

با انتخاب نقش گرافيکي چاپگر در پنجره Printer & Fax و کليک راست ، سپس انتخاب فرمان Properties مي توان تنظيمات چاپگر را مشاهده و يا تغيير داد .
در پنجره General علاوه بر مشاهده نام چاپگر ، مي توان با انتخاب دکمه print Test Page يک صفحه تست براي اطمينان از صحيح نصب شدن درايور چاپگر ، چاپ کرد .
در اين پنجره گزارشي شامل : مدل چاپگر – رنگي يا سياه و سفيد بودن آن – امکان چاپ دو رو سرعت چاپ ( به واحد ppm يا صفحه در دقيقه ) – دقت چاپ نيز نمايش داده مي شود .
 

 

در پنجره ports درگاه متصل به چاپگر مشاهده مي شود و مي توان آن را تغيير داد . اضافه و حذف کردن درگاه و يا پيکربندي آن نيز در اين مرحله انجام مي گيرد .    تعريف يک چاپگر Net work

 

براي تعريف يک چاپگر در محيط شبکه پس از انتخاب فرمان Add a Printer در پنجره Printer & Fax و زدن دکمه Next گزينه مربوط به چاپگر شبکه را انتخاب مي کنيم .    پيدا کردن چاپگر مورد نظر در شبکه به سه روش امکان پذير است :

 

1- از طريق مشاهده ليست چاپگرها
2- بکمک نام آن ومسير رايانه متصل به آن ( چاپگرهاي اشتراکي ) مانند :
server printer2 \
3- از طريق شبکه Tcp/Ip و معرفي Ip و يا نام آن
 

 

 

  آشـنايي با Control Panel
user accounts معرفي
آشـنايي با My Network Place

تعريف يک کاربر :
الف ) سطوح دسترسي :
1- standard User ( کاربر استاندارد ) : کاربر در اين سطح مي تواند برنامه هايي که تغييري در فايل هاي سيستمي نمي دهد را نصب کند و بسياري از تنظيمات سيستم را نيز تغيير دهد .
2- Restricted ( کاربر محدود ): کاربر در اين سطح مي تواند برنامه اجرا کند . فايل ذخيره کند ، اما امکان نصب برنامه و تغيير در سيستم را ندارد .
3- Administrators ( مدير شبکه ):کاربر در اين سطح به تمامي سيستم دسترسي کامل دارد.
4- Backup Opearator ( پشتيبان گير ) : کاربر در اين سطح تنها امکان تهييه پشتيبان و بازنشاني آن را دارد .
5- Guests ( مهمان ):
کاربر در اين سطح در حالت پيش فرض معادل user Group دسترسي دارد مگر زماني که براي آن Tasks خاصي در نظر گرفته شود .
6- Help service Group ( راهنما ):
کاربر در اين سطح براي راهنما و حمايت هاي فني توان عمليات دارد .
7- Network configuration operators ( کاربر پيکر بندي شبکه ):
کاربري با سطح دسترسي مشابه مدير شبکه براي پيکر بندي شبکه
8- Remote Desktop User ( کاربر راه دور ):
کاربري براي ارتباط راه دور به سيستم
9- Replicator :
کاربري براي Replicator کردن فايل در Domain
10- User : کاربري براي اجراي يک برنامه معين  حذف يک کاربر

 

با انتخاب گزينه Remove مي توان کاربري را حذف کرد .    مشاهده سطح دسترسي يک کاربر

   تغيير کلمه رمز يک کاربر

   آشـنايي با My Network Place
(Network) مفهوم شبکه

اتصال رايانه ها به يکديگر را جهت استفاده مشترک از منابع نرم افزاري و سخت افزاري راشبکه مي گويند .    انواع شبکه ( LAN/ WAN)

اتصال رايانه ها به يکديگر را در يک محيط شبکه محلي يا LAN ( Local Area Network ) و اتصال چندين شبکه محلي با پراکندگي جغرافياي به يکديگر را شبکه راه دور يا( WAN ( Width Area Network مي نامند .    در منزل به چهار روش مي توان شبکه ايجاد کرد :

1- Phone - Line networking
به کمک پروتکل Home Phone Networking Alliance که در نگارش 1 آن با سرعتي کمتر از 1 مگابيت در ثانيه و در نگارش 2 نسبت به توان خطوط بکار گرفته شده تا 10 مگابيت در ثانيه عمل مي کند .
از مزاياي اين روش مي توان موارد ذيل را نام برد :
نصب ساده
ارزان قيمت
استاندارد
قابل اعتماد
امکان بکارگيري با سرعت10مگابيت در ثانيه حتي در زمان استفاده ازتلفن
عدم نياز به تجهيزات تخصصي شبکه نظير هاب يا روتر
حمايت از 25 دستگاه
مناسب بودن پهناب باند حتي براي موارد ويدئويي
سازگار بدون باديگر پروتکل هاي شبکه
کار با سيستم هاي سازگار با آي بي ام و مکينتاش
2-Power – Line Net working
به دليلي استفاده از سيم برق که در تمامي اتاقها از قبل موجود مي باشد اين روش نيز مانند روش قبلي ارزان قيمت مي باشد . دو پروتکل براي اين روش ابداع شده است :
الف ) Passport توسط شرکت Intelogis با سرعت 50 تا 350 کيلو بيت در ثانيه ، اجرا در خطوط 110 ولت و سيستم عامل ويندوز .
ب ) Powerpacket توسط شرکت Intellon با سرعت ميانگين 14 مگابيت در ثانيه ، بدون وابستگي به نوع خطوط از لحاظ و بدون محدوديت نوع سيستم عامل .
3- Ethernet Networking :
در اين روش از کابل جداگانه و مخصوص شبکه براي مکانهاي دلخواه در منزل استفاده مي شود.سرعت اين شبکه مي تواند براحتي 100 مگابيت در ثانيه تعيين شود.
4- Wireless Networkin :
در اين روش که به WI- FI نيز مشهور است از پـروتکل 11/ 802 اســتــفـاده مي شود.
شبکه Server Based , WorkGroup
در صورتيکه در طراحي شبکه نياز به سرور ميزبان نباشد شبکه را Workgroup و در حالت عکس Serverbase مي نامند .
   روشهاي ارتباطي در شبکه Lan

1 – کابل کشي
2- ارتباط بي سيم
3- ارتباط ماهواره اي
   به اشتراک گذاشتن يک منبع

 

در شبکه مي توان يک منبع را براي يک يا چند کاربر به اشتراک گذاشت براي اين منظور بر روي فولدر مورد نظر کليک راست کرده و فرمان Sharing and Security را انتخاب مي کنيد .  

 

سپس در پنجره بازشده گزينه Share this folder را انتخاب مي کنيد ، و براي آن نام اشتراکي نيز تعريف مي کنيد ( Share name )    دسترسي به يک فولدر Share و انواع آن

 

با انتخاب دکمه Permission مي توان سطح دسترسي کاربران دلخواه به منبع اشتراکي را تعريف کرد .
Read : به منظور فقط خواندني
Change : براي خواندن و نوشتن
Full control: براي تمامي عمليات خواندن – نوشتن تغيير و حذف
   Map کردن يک منبع اشتراکي

 

Map کردن يک منبع اشتراک گذاشته شده سرور بعنوان يک درايو مجازي توسط فرمان Map network drive با کليک راست روي فولدر مورد نظر سرور انجام مي گيرد .    دو نکته در اين بخش ضروري است :

1- تعيين نام درايو مجازي ( Drive )
2- تعيين ارتباط خود کار هر بار که logon انجام مي گـــيــرد و غـيــر خــود کــار
( Reconnect at logon )
 

+ نوشته شده در ۱۰/۳۰/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۵۲ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش ويندوز XP (قسمت دوازدهم)

آشـنايي با فولدرهاي استاندارد
Desktop

 

Recycle Bin
1- تعريف سطل آشغال ( Recycle Bin )
با حذف فايلها و فولدرها از سيستم ، موارد حذف شده به فولدري به نام Recycle Bin منتقل مي شود .تا در صورت نياز به بازگرداندن موارد حذف شده امکان لغو کردن باشد. با اين روش عمل حذف منطقي است و تا زمانيکه محتواي فولدر سطل آشغال حذف نشود . امکان بازنشاني اطلاعات پاک شده مي باشد . اما پس از حذف از اين فولدر بصورت فيزيکي پاک خواهد شد و امکان بازنشاني را نخواهيد داشت .
2- نمايش محتواي سطل آشغال
با انتخاب نقش گرافيکي Recycle Bin در صفحه اصلي ويندوز مي توان محتواي آن را مشاهده کرد .
3- بازنشاني يک يا چند فايل و فولدر از سطل آشغال ( Restore )
در صورتيکه قصد بازنشاني يک يا چند مورد حذف شده از سطل آشغال را داشته باشيد مي توان پس از انتخاب آنها از پنجره Recycle Bin فرمان Restore را انتخاب کرد .
4- خالي کردن سطل آشغال
با انتخاب فرمان Empty The Recycle Bin محتواي فولدر سطل آشغال پاک مي شود .
5- تنظيمات سطل آشغال
براي تنظيم سطل آشغال از فرمان properties با کليک راست روي نقش گرافيکي آن در صفحه استفاده مي شود .


 

مي توان يک سطل براي تمام درايو ويا تنظيم جداگانه براي هر يک در نظر گرفت .  

 

مي توان حذف را به نحوي تعريف کرد تا فايل ها و فولدرها بدون انتقال به سطل آشغال پاک شوند اين مورد براي کاربرد عمومي پيشنهاد نمي گردد .  

 

در نظر گرفتن اندازه سطل آشغال فضاي اين فولدر درصدي از فضاي کل ديسک مي باشد .  

 

تآئيد قبل از حذف ، با انتخاب اين گزينه قبل از عمل حذف پنجره پرسشي براي تائيد نهايي باز مي شود.    My Documents

 

از مشهورترين فولدر ويندوز که براي هر کاربر هنگام ورود به سيستم کاملا مستقل ايجاد مي گردد .فايلهاي کاربران معمولاً در اين فولدر ذخيره مي گردد ، 3 فولدر استاندارد داخل اين فولدر عبارتند از : My pictures - My music- My Video که به ترتيب براي تصاوير انتخابي کاربر - فايلهاي صوتي و موسيقي کاربر و فيلمهاي کاربر تعريف شده است .    تنظيمات My Documents :

 

با کليک راست روي فولدر My Documents و انتخاب فرمان Properties مي توان به تنظيمات آن دسترسي پيدا کرد .
1- محل ذخيره شدن فولدر
محل اين فولدر بصورت پيش فرض بر روي درايو C مي باشد . در صورت دلخواه مي توان مسير آن را تغيير داد .
 

 

2- گزارش گيري از فولدر
مي توان گزارشي شامل مکان جاري فولدر در سيستم - ظرفيت آن - تعداد فايلها و فولدر ذخيره شده روي آن مشاهده کرد .
3- فشرده کردن فولدر براي ذخيره فضاي آزاد ديسک
با انتخاب گزينه فشرده سازي محتواي فولدر مي توان در فضاي ذخيره سازي صرفه جويي کرد . اما اين مورد 1- نکته بهمراه خواهد داشت : کندتر شددن سيستم براي فشرده سازي و باز کردن فايل در هر بار دسترسي توسط گزينه compress contents to save disk space
4- به رمز در آورد محتواي فولدر براي امنيت
توسط گزينه Encrypt contents to secure date
   My Computer

 

دسترسي به منابع موجود :
1- ديسک سخت
2- ديسکت
3- سي دي
   گزارش گيري از ديسک

 

فضاي آزاد -فضاي اشغال شده - نوع فايل سيستم - نام ديسک
در نمودار رنگ آبي بيانگر فضاي اشغال شده و رنگ صورتي فضاي آزاد را نمايش مي دهد .
   ابزارهاي ديسک

 

با انتخاب Tools Tabpage در پنچره Prorerties درايوها مي توان به ابزارهاي مربوط به ديسک دسترسي پيدا کرد .
Error - Checking
با اجراي اين فرمان به دنبال خطاهاي مربوط به فايل هاي سيستمي مي گردد و در صورت مشاهده سعي در بر طرف کردن خودکار آن مي کند . همچنين در صورت رويت سکتور آسيب ديده ، سعي در برطرف کردن آن و يا جابجايي اطلاعات از روي سطح آن خواهد کرد .
 

 

Defragmentation
با اجراي اين فرمان عمل پيوسته سازي فايلهاي گسسته انجام مي گيرد . اين مورد در جلسه دهم کامل بحث شد .
Backup
براي تهيه پشتيبان از اطلاعات و يا باز نشاني آن از اين فرمان استفاده مي شود .
با اجراي فرمان براي تهيه پشتيبان 4 روش پيشنهاد مي گردد .
1- از محتواي MY Documents و تنظيمات Cookies , Desktop - Fevorites
2- از محتواي MY Documents تمامي کابران و تنظيمات Cookies , Desktop - Fevorites
3- از تمامي اطلاعات سيستم و ايجاد يک ديسکت بازيابي سيستم در زمان لازم
4- انتخاب اطلاعات دلخواه براي تهيه پشتيبان
فايل پشتيبان با فرمت Bkf مشخص مي گردد .
هنگام اجرا تعدد فايلهاي کل - حجم کل و زمان اجرا نمايش داده مي شود.
 

 

فرمت کردن ديسکت
براي فرمت کردن ديسک استفاده مي شود . امروزه با توجه به فرمت کردن ديسک هاي خام توسط شرکتهاي سازنده ، از فرمت کردن براي پاک کردن محتواي ديسک استفاده مي شود .
 

کپي کردن ديسکت به ديسکت ديگر
براي کپي کردن محتواي يک ديسکت به ديسکت ديگر از اين فرمان استفاده مي شود .
هنگام بوت کردن سيستم با نمايش پيام Please select the operating system to start با زدن کليد F8 مي توان فهرست بوت را باز کرد ، سپس با انتخاب گزينه Safe Mode ويندوز در حالت Safe بوت مي شود .
درصد Safe به فايلها و درايورهاي ابتدايي دسترسي خواهيد داشت .
اتصال شبکه عمل نخواهد کرد
اين مد براي خطايابي مناسب است
 

 

+ نوشته شده در ۱۰/۲۹/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۵۲ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(0)

آموزش نصب ويندوز XP

نــصـــب ويــنــدوز
New Installation

1-هنگام بوت سيستم CD ويندوز را در دستگاه قرار داده و تا اتمام تست حافظه منتظر شويد با نمايش پيام زير کليدي را فشار دهيد .


( در صورت عدم فشار کليد از CD بوت نمي شود ).
2- هنگام بوت CD پيام زير در بلاي صفحه نمايش داده مي شود .


3- پس از چند ثانيه صفحه آبي نصب ويندوز نمايش داده مي شود .


4- پس از يک وقفه براي بارگذاري فايل هاي مورد نياز پنجره Setup نمايش داده مي شود . گزينه اول را انتخاب کنيد .
5- با زدن کليد F8 قوانين کپي رايت را تائيد مي کنيد .


6- پنجره بعدي نوع فرمت کردن ديسک را پرسش مي کند .

7- Setup شروع به فرمت کردن ديسک مي کند .


8- سپس شروع به کپي کردن فايل ها از Cd به هارد مي کند .
9- سپس سيستم آماده راه اندازي خودکار مجدد مي شود .
10- پس از راه اندازي مجدد براي اولين بار وارد محيط گرافيکي خود مي شود GUI

 

11- Setup کپي کردن فايل ها را ادامه مي دهد .  

 

12- مرحله تنظيم اطلاعات منطقه اي شمال زبان و نام کشور دوم  

 

13- نام کاربر و سازمان خود را وارد کنيد .  

14- کليد نصب برنامه که 25 کاراکتر مي باشد را وارد کنيد .  

 

15- نام رايانه و کلمه رمز Admin را وارد کنيد .  

 

16- تنظيم تاريخ و زمان سيستم و Timezone  

 

17- در صورتيکه کارت شبکه داريد Setup نصب شبکه را پرسش مي کند .  

 

18- Setup عمل نصب را خاتمه مي دهد . 19- با نمايش پنجره خوش آمد . کلمه عبور خود را وارد مي کنيد .  

 

+ نوشته شده در ۱۰/۲۸/۱۳۸۶ساعت ۰۸:۵۸ توسط morteza abaspoor دسته : آموزش كامپيوتر نظر(1)